Golf aan inbraken in Oost-Nederland

19 mrt 2013, 16:32 1-1-2
jjikgk7i4fgy5sumxgetnj6nk 219306

Het aantal woninginbraken is vorig jaar licht gestegen ten opzichte van een jaar eerder. De politie hield echter wel meer verdachte inbrekers aan. Dat maakte de korpsleiding vanochtend bekend.

Het aantal woninginbraken is vorig jaar licht gestegen ten opzichte van een jaar eerder. De politie hield echter wel meer verdachte inbrekers aan. Dat maakte de korpsleiding vanochtend bekend.

Volgens de politie is er sprake van een landelijke trend, maar in de regio Oost zou wel sprake zijn van een inbraakgolf. Voor de komende jaren koerst het korps op landelijk gecoördineerde bestrijding van dit fenomeen, dat grote impact heeft op slachtoffers. Ook de regio's Midden en Rotterdam kampen ermee.

De politie ziet 3 verschillende soorten inbrekers:

  • groepen die vooral op het platteland toeslaan en snel weer weg zijn
  • gelegenheidsinbrekers die in hun eigen wijk inbraken plegen
  • oude, professionele inbrekers die alleen op rooftocht gaan

Landelijk gezien wordt slechts 12% van de inbraken opgelost. In een aantal steden en dorpen richten bewoners al buurtwachten op, die zelf gaan patrouilleren.

Maatwerk

In Rotterdam moet een speciaal team de inbraakgolf een halt toeroepen. Een woordvoerster liet weten dat er veel initiatieven zijn om de inbrekers aan te pakken, afhankelijk van de problemen die er in een bepaald gebied zijn. Zo kan het om een zwervende inbrekersgroep gaan, maar bijvoorbeeld ook om iemand met een duidelijk herkenbaar manier van werken.

Jannine van den Berg, lid korpsleiding, verwacht dat het aantal woninginbraken kan dalen met zo'n gezamenlijke aanpak: "Inmiddels is een landelijke coördinatie gerealiseerd en bundelt de politie op nationaal niveau kennis en informatie. Zo kunnen wij nog gerichter op daders, plaatsen en tijden actie ondernemen. Een vergelijkbare aanpak van overvallen leidde de afgelopen jaren tot een forse afname van die criminaliteitsvorm."

Op soortgelijke wijze wil de politie rond het thema woninginbraken nog intensiever samenwerken met andere overheidsinstanties, het bedrijfsleven en de burgers. Tegelijkertijd moeten informatieveredeling, recherche-inzet en heterdaadkracht leiden tot meer aanhoudingen van woninginbrekers.

Landelijke trend

De trend van een toenemend aantal inbraken is al langer waarneembaar. Zo stijgt het aantal geregistreerde woninginbraken al sinds 2008. In 2011 ging het om een stijging van 8% ten opzichte van 2010.

Het aantal woninginbraken steeg in 2012 licht: met 2,6% tot 91.153, waarvan bijna een derde tot een poging beperkt bleef. Vorig jaar registreerde de politie 88.761 woninginbraken. In 2010 waren dat er nog maar 82.204. Vergeleken met 2010 arresteerde de politie 30% meer woninginbrekers: in totaal 5.120. Desondanks bleef in 2012 het ophelderingspercentage met 9,2% gelijk aan 2011. Dat was in 2010 nog 8,2%.

Drones

De politie gebruikt steeds vaker in het geheim onbemande vliegtuigjes. De zogenoemde drones worden onder meer ingezet om inbrekers op te sporen, vluchtauto's van criminelen te volgen en wietplantages op te sporen. Zo zou de politie in december en februari drones boven Harlingen hebben laten vliegen om inbrekers op te sporen.

Uit cijfers van de ministeries van Infrastructuur en Milieu, Binnenlandse Zaken en Veiligheid en Justitie blijkt dat de drones in zeker 40 plaatsen zijn uitgevlogen. Dat gebeurde sinds 2009 op zeker 132 verschillende dagen. Het aantal vluchten zou bovendien toenemen.

Het ministerie van Defensie stelt de vliegtuigjes beschikbaar.