Inbraakpreventie staat hoog op de agenda van de politie. De laatste tijd is er op sommige plekken in de regio, zoals Hengelo en Enschede, zelfs sprake van een hausse aan woninginbraken.
Inbraakpreventie staat hoog op de agenda van de politie. De laatste tijd is er op sommige plekken in de regio, zoals Hengelo en Enschede, zelfs sprake van een hausse aan woninginbraken.
Politie Twente vindt het tijd voor meer publieke aandacht en wil graag meer informatie geven over hoe een inbreker denkt en doet, in de meeste gevallen: "De beste tijd om in te breken is tussen 03.00 en 05.00 uur. Een mens is dan de diepste slaap. Als de bewoners dan wat horen, weten ze niet wat het was of waar het vandaan kwam. En ik breek nooit alleen in. Er staat altijd iemand op wacht en ik zorg altijd voor een vluchtweg."
Voorbereidingen
Er gaat meestal al heel wat aan een kraak vooraf: "Ik kies de woningen zorgvuldig uit en daarom begin ik 's middags al om te kijken bij welke woningen ik (en de anderen) het meeste kans maak. Ik kijk of er iemand thuis is. Is dit niet het geval dan haal ik trucjes uit om te achterhalen of er 's avonds/nachts iemand is thuis gekomen:
- Ik zet een pot of iets groots voor de deur.
- Ik doe iets tussen de voordeur (een takje of touwtje).
- Ik steek een krant half in de brievenbus.
- Ik bel op naar het adres.
- Ik kijk of het licht aan is. Als er licht brandt, hoeft dit nog niet te betekenen dat er iemand thuis is (i.v.m. een tijdschakelaar). Ik kijk dan of de gordijnen nog open staan zowel boven als beneden. Is het licht weer uit, dan kijk ik wederom naar de gordijnen. Als deze openstaan, ga ik er van uit dat er niemand thuis is.
Het breekvoorwerp (gereedschap of een stuk hout/metaal) ligt al klaar in de omgeving van de woninginbraak. Na de inbraak leg ik het breekvoorwerp weer weg zodat ik, als ik word gecontroleerd, niets bij me heb."
De buit
De inbreker vervolgt: "Als ik en de anderen veel spullen hebben, dan nemen wij de spullen nooit mee. Wij verstoppen het in de directe omgeving. Denk aan afvalcontainers en bosjes enz. Later halen wij de buit op met een auto. Ik ben altijd in het donker/ zwart gekleed en ik blijf zoveel mogelijk uit de buurt van het licht (zoals lantaarnpalen). Een rijbewijsof paspoort als buit kan veel geld opleveren. Je moet dan denken aan €1.000 en meer. Als je op de foto lijkt kan je namelijk aardig wat fraude plegen."
Klik hier voor een aantal goede tips om een inbraak in woning of auto te voorkomen.
In dit rapport van het Centrum voor Criminaliteitspreventie en Veiligheid staat meer over de werkwijze van inbrekers en wat de recherche/politie over de woninginbraken rapporteert.