Niet alleen u en ik moeten inleveren, ook vluchtelingen hebben het zwaar. Althans, de helft van de honderd vluchtelingen in Tubbergen: zij die werken.
Van deze groep eist de gemeente een eigen bijdrage van 8,22 euro per dag. Een koopje voor een all-in hotel, zou je zeggen. Overigens krijgen de niet-werkenden wel alles gratis - tot de steunkousen aan toe. Alleen de drankjes zijn voor eigen rekening.
De werkende Oekraïners klagen echter steen en been over het driegangendiner van de slager. Niet vanwege meesterchef Rick Nijland, maar vanwege de bezorgtijden. Wie ’s avonds thuiskomt van het werk, treft een koud buffet. Precies zoals bij mij thuis, overigens.
Tja, en wat volgt is natuurlijk een dure onderzoekscommissie. Resultaat: weer een klacht aan de broek voor de gemeente, want 'ambtenaren communiceren onduidelijk'. En dáár weet ik alles van. Zelf klaag ik al jaren over Herman S., die godbetert elke dag op het trottoir fietst. Terwijl meneer niet eens postbode is. Sterker nog: hij werkt geeneens.
En altijd stuurt de gemeente exact hetzelfde mailtje terug: “Hartelijk dank meneer Kwibus, wij gaan ermee aan de slag.” Ja, ammehoela. Er gebeurt niets. Gisteren fietste hij weer doodleuk over de stoep.
Maar goed, toch mooi dat de gemeente nu inziet (na zo’n onderzoek) dat het anders, en vooral beter kan. Leest u maar even mee met hun nieuwste conceptbrief:
Beste Oekraïners,
Wie werkt, betaalt voortaan 250 euro per maand. De resterende hotelkosten van 1.648,35 euro p.p. komen uiteraard voor rekening van de Nederlandse belastingbetaler. Een magnetron om uw eten op te warmen least u overigens al vanaf 2 euro per week bij Expert of Snijders. Vindt u dit toch te duur? In Vietnam kost een tapbiertje slechts 0,15 euro. De aanvraagformulieren zijn, zoals u van ons gewend bent, beschikbaar in het Oekraïens.
Zo zie je maar weer: wie de gemeente een beetje achter de broek aanzit, merkt dat het uiteindelijk allemaal op zijn pootjes terechtkomt. Al vraag ik me nu wel af: wie betaalt eigenlijk die vliegtickets?
Kwibus