Waardige plechtigheid voor Dodenherdenking in Albergen

04 mei 2015, 21:23 Nieuws
2015 05 04 2002
Redactie

Morgen viert Nederland dat het 70 jaar geleden bevrijd werd. Vandaag echter, is het tijd om stil te staan bij de doden die zijn gevallen in de Tweede Wereldoorlog. De gemeentelijke herdenkingsdienst met als titel 'Vrijheid geef je door - Want wie de ogen sluit voor het verleden, is blind voor de toekomst' vond zojuist in Albergen plaats. Eerst in de kerk, vervolgens bij het monument voor de gevallenen.

Jeannette Lansink-Hemmer, degene die de dienst leidde, omschreef het als volgt: De Tweede Wereldoorlog ligt al vele jaren achter ons, maar voor veel mensen lijkt het als de dag van gisteren. Het heeft een geweldige impact gehad, niet alleen in de persoonlijke levens van mensen, maar ook in de beleving van ons als land, als volk. Een oorlog reikt verder dan een mensenleven." Ook de Nederlandse mannen en vrouwen die zijn uitgezonden naar oorlogsgebied of vredesmissies en daarbij hun leven lieten, werden herdacht.

De plechtigheden kwamen tot stand d.m.v. een goede samenwerking met Martin Klaassen, leerlingen en leerkrachten van groep 7 en 8 van basisschool Kadoes, leden van Jong Nederland, het Oranje Comité en de geloofsgemeenschap Albergen en vonden plaats op de plek waar al sinds 1985 de plaatselijke herdenking op 4 mei gehouden wordt.

Tom Vleerbos, Sil Asbreuk en Rik Sanders droegen een tekst of gedicht voor. De Alberger basisschool heeft sinds 1987 het monument 'geadopteerd'.

'Daders van toen hebben schuld'

Tijdens de herdenkingsdienst legden ook de burgemeesters Herbert Koers en Balderhaar (respectievelijk van de 'verzamelgemeente' en gemeente Uelsen) een krans ter nagedachtenis aan de Nederlandse soldaten, verzetsleden en anderen die omkwamen tijdens de Tweede Wereldoorlog.

"Nadat de oorlog was afgelopen bleven Nederlanders wijzen naar alle Duitsers, groot of klein, van welk geloof dan ook, iedereen was schuldig aan de man die de oorlog teweeg had gebracht. Onmacht, woede en diep verdriet riepen haatgevoelens op bij een grote groep Nederlanders tegen de Duitsers", zo omschreef Lansink-Hemmer de sfeer nadat de bezetter Nederland weer uit was gejaagd. "Van wraakzucht uit de oorlog zijn we nu gegroeid naar goede buren. Nederland legt de schuld bij de daders van toen, niet bij het Duitsland van nu of bij de huidige bevolking."